Bankrøvere måtte gå uden penge
Politiet står onsdag aften uden afgørende spor af de to mænd, der tidligere på dagen forsøgte sig som røvere i Hornslet nord for Aarhus.
Mændene trængte efter lukketid ind i Nordeas filial på Tingvej ved at smadre en rude til banken, oplyser politiet.
- De truer ikke personalet med våben, men der var ingen tvivl om, hvad de ville, siger vagtchefen hos Østjyllands Politi, Peter Hunniche.
De to mænd gik rundt i banken, men fandt ingen penge.
- De var talt op og låst inde i boksen. Da det går op for mændene stikker de af til fods i ukendt retning fortæller vagtchefen.
Østjyllands Politi vil meget gerne høre fra folk, som måtte have bemærket noget usædvanligt i området omkring banken ved 16-16.30 tiden onsdag eftermiddag.
Politiet har kun et sparsomt signalement af de to røvere. Den ene var iført en rød styrthjelm, sort jakke og hvide bukser. Den anden var iført en hætte og mørke bukser.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned