Et par bankrøvere har tilsyneladende forberedt sig godt, inden de fredag over middag slog til mod Handelsbanken på Frederiksborgvej i Allerød.
Den ene røver gik ind i banken bevæbnet med en kniv, hvor han truede sig til et udbytte. I mellemtiden holdt hans kumpan flugtbilen i gang uden for banken.
Røverne stak af og kørte efterfølgende til Nymøllevej i Allerød, hvor bilen blev sat i brand. Det er en velkendt metode blandt forbrydere, der ønsker at slette spor som fingeraftryk og dna.
- Derfra er de så kørt videre i en anden bil. Hvis nogen har bemærket noget, så hører vi gerne fra dem, siger vagtchefen ved Nordsjællands Politi.
Den gerningsmand, der var inde i banken, beskrives som en ung mand, der talte dansk med en eller anden form for accent.
Han var iført en rød trøje og en sort hætte med huller til øjnene.
/ritzau/
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde