Mens de ansatte i Djurslands Bank i Grenaa fredag aften holdt en festlig sammenkomst, lykkedes det for to mænd at slippe af sted med et større beløb i sedler og desuden mindst 20 kilo mønter.
- Vi håber meget at få oplysninger fra befolkningen, siger politikommissær Mogens Brøndum i Østjyllands Politi.
Indbruddet skete fredag aften klokken 23.04. Med et koben brækkede mændene vinduet op i bankens stueetage på Torvet. De skaffede sig nøgler til hæveautomaten og til kasserne og forsvandt så igen.
Udbyttet består ifølge politiet af "et større kontantbeløb i sedler" ud over cirka 45.000 kroner i mønter.
De ansatte var til sammenkomst og opholdt sig især på 1. sal. Alarmen var derfor ikke slået til.
Straks personalet opdagede, at der havde været indbrud, blev der ringet til ordensmagten. Østjyllands Politi fik meldingen cirka klokken 23.45.
Politikommissær Mogens Brøndum siger, at der i gaderne omkring Torvet sent fredag aften formentlig var en del mennesker ude at gå, og derfor håber han, at nogen har set tyvene.
Fra overvågningsbilleder kan man se, at den ene var iført en trøje med hætte og havde også en kasket på hovedet. Muligvis kørte de væk i en bil.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned