Justitsminister Lars Barfoed er tilfreds med, at Rigsadvokaten nu har rejst tiltale mod den kurdiske tv-station ROJ TV for at støtte terrorvirksomhed.
- Vi skal som samfund gøre alt, hvad der står i vores magt for at bekæmpe terrorisme og bistand til terrorisme. Det gælder, uanset på hvilken måde terrorvirksomhed fremmes, lyder det fra Barfoed i en pressemeddelelse.
Han har som justitsminister godkendt tiltalen, da der er tale om en terrorsag.
- Det er politiets og anklagemyndighedens vurdering, at en række af ROJ TV?s udsendelser har en sådan karakter, at de er egnede til at fremme PKK?s virksomhed, siger Lars Barfoed, og fortsætter:
- Rigsadvokaten har på den baggrund indstillet, at der rejses tiltale mod selskaberne bag ROJ TV for fremme af en terrororganisations virksomhed. Den indstilling har jeg tiltrådt.
- Jeg er tilfreds med, at domstolene nu får mulighed for at vurdere ROJ TV?s aktiviteter, som i en årrække har været genstand for debat, siger ministeren.
Sagen mod ROJ TV handler om mulige forbindelser til det kurdiske PKK, der er på EU's terrorliste.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet