Men sådan som meldingerne lød tirsdag aften, er der foreløbig ingen af beboerne, der får behov for kommunens hjælp.
- Det ser ud til, at alle får hjælp gennem deres forsikringsselskaber eller gennem familie og venner, og det ser ikke ud til, at det bliver nødvendigt at vi træder til, siger Klaus Scheibye, der er leder af Døgnvagten i Københavns Kommune.
Døgnvagten, der træder til, når kontorerne på rådhuset er lukket, har to medarbejdere ude på Sankt Annæ Gymnasium, hvor de 200 beboere, der blev evakueret fra branden, blev samlet tirsdag eftermiddag.
- Vi har haft to ude for at yde omsorg og rådgivning, og de undersøger behovet for genhusning og midlertidig indkvartering, og vi har for en sikkerheds skyld kontakt til hoteller, hvis det skulle vise sig nødvendigt, siger Klaus Scheibye.
Det står endnu ikke klart, hvor mange af den brandhærgede ejendoms lejligheder der er udbrændt eller skadet.
Københavns Kommune tilbød også de evakuerede beboere psykologhjælp. Det sker i samarbejde med Hvidovre Hospital.
Ifølge Klaus Scheibye har en beboer foreløbig taget imod tilbuddet og er taget til Hvidovre sammen med et familiemedlem.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde