Danskerne vil få bedre politibetjente, når de fremover uddannes som professionsbachelorer. Den nye uddannelse betyder, at praktiktiden beskæres fra 18 til 16 måneder i politikredsene fra den 1. august, men bemandingen må klares i kredsene.
Det siger Dansk Politiforbunds formand, Peter Ibsen. Hans københavnske kollega, Claus Oxfeldt, mener, at det vil kunne mærkes i beredskabet, når praktiktiden forkortes, og at opgaverne derfor skal prioriteres endnu hårdere.
- Det er politikredsenes ansvar at sørge for, at disse bachelorelever får deres uddannelse. Det er vigtigt, at politigerningen fortsat er et håndværk, siger Peter Ibsen.
Politielever skal oplæres ligesom håndværkerlærlinge. Derfor har betjentene i politikredsene en stor opgave i at uddanne eleverne, siger han.
- Det er en meget stor landvinding, at vi har fået bacheloruddannelsen. Der er en overgang, når vi skifter fra det gamle system til det nye, men danskerne kommer ikke til at mærke det, når det indarbejdes i planlægningen, siger Peter Ibsen.
/ritzau/
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker