Benzindampe startede dødsbrand
Ophældning af benzin var skyld i brand, hvor kvinde omkom.
Den 29-årige kvinde, som omkom i en brand i et hus på Kirkevejen i Hillested i midten af december, døde i forbindelse med en brand i familiens køkken.
Læs også: 29-årig kvinde er omkommet i brand
- Kvinden var i køkkenet ved at hælde noget knallertbenzin fra en dunk til en anden, fortæller vicepolitiinspektør Søren Ravn-Nielsen, Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi.
-Ulykkeligvis var der i køkkenet tændt et blus på et gaskomfur, hvilket antændte dampene fra benzinen og udløste en eksplosionsagtig brand.
- Kvinden døde i forbindelse med branden, fortæller Søren Ravn-Nielsen, som tilføjer, at der også var tændt levende lys i køkkenet.
Kvindens mand og deres tre-årige søn opholdt sig i et rum ved siden af køkkenet. Manden nåede at redde sig selv og den lille dreng ud af det brændende hus, men havde ingen mulighed for at komme til køkkenet og redde sin kone ud.
Familiens andet barn, en otteårig pige, opholdt sig hos sin mormor, da branden udbrød.
Læs også:
Red Barnet starter indsamling til familien
Bidrag vælter ind til indsamling
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned