Betjenten, der sidste år skød og dræbte en biltyv i Kalundborg, bliver nu tiltalt for vold med døden til følge, oplyser Nordvestnyt.dk.
Ifølge vicestatsadvokat Mette Vestergaard ville det have været en naturlig reaktion fra betjenten at springe til side, da biltyven kørte imod ham, i stedet for at skyde.
Anklagemyndigheden konkluderer, at betjenten ikke overholdt politiets regler for brug af skydevåben og heller ikke handlede i lovlig nødværge. Han skal derfor have sin sag prøvet ved byretten, oplyser vicestatsadvokaten til Nordvestnyt.dk.
Betjenten skød fire gange mod den 36-årige mand på en parkeringsplads for enden af Frederik Andersens Vej i Kalundborg.
Betjenten har under afhøring forklaret, at han stod cirka tre meter foran bilen, da den blev speedet op, og at han vurderede, at bilen ville køre ham ned.
Ifølge Mette Vestergaard ville den naturlige reaktion have været at springe til side, men betjenten har forklaret, at det nåede han ikke. Men vicestatsadvokaten gør her gældende, at han nåede at trække sin pistol og affyre de fire skud mod føreren.
De tekniske undersøgelser viser ifølge Nordvestnyt.dk, at skuddene blev affyret mod højre side af bilen, og at et af skuddene gik ind gennem den bageste siderude.
Den skudramte mand flygtede fra parkeringspladsen mod Møllestræde, hvor han kørte ind i en mur. Obduktionen viste, at han døde som følge af to skud i brystet. Episoden fandt sted kort før midnat natten til 1. december.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde