En betjent brugte peberspray mod en skraldemand ved Vestforbrænding i Glostrup. Skraldemanden fik peberspray i øjnene og måtte mandag eftermiddag en tur på skadestuen, fortæller skraldemændenes talsmand, Ronnie Larsen.
- Kollegaen stod og talte med en chauffør, da politiet pludselig kom løbende med peberspray. Det var helt unødvendigt, siger han.
Vagtchefen hos Københavns Vestegns Politi bekræfter, at politiet har brugt peberspray mod en demonstrant i Glostrup, men har indtil videre ikke yderligere oplysninger i sagen.
Skraldekonflikten har efterhånden stået på i tre uger, da skraldefirmaet HCS fyrede 50 medarbejdere. Siden har skraldemændene med jævne mellemrum blokeret Vestforbrænding i Glostrup, så de nye chauffører ikke kan komme af med skraldet.
/ritzau/
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker