Betjent tiltalt for at sende frække sms'er

I Nordjylland har en politibetjent blandet forretning og fornøjelse godt og grueligt sammen.

Han sendte over 100 frække sms'er og nøgenbilleder af sig selv til tre kvinder, hvis mænd sidder i fængsel. Det brød de sig ikke om, og anmeldte ham derfor til politiet.

Nu er han tiltalt for tjenestemisbrug og kan se frem til en straffesag. Det skriver Ekstra Bladet.

- Det har han sgu rigtig godt af, sådan et møgdyr, siger en af kvinderne til Ekstra Bladet.

Han sendte blandt andet et foto af sit erigerede lem til en af kvinderne, og bad hende om at gøre det samme.

Kvinden mener, at havde hun ikke været en ældre, erfaren kvinde, så havde han sikkert kunnet få hende til at gøre som der blev sagt.

- Jeg meldte ham, fordi sådan en som ham skal stoppes. En ting er, at ens mand er blevet fængslet, noget andet er, at man så skal trækkes med sådan en der. Det er simpelthen bare ikke i orden, siger den 38-årige kvinde.

Kvinden er kæreste med et fuldgyldigt medlem af rockergruppen Hells Angels. Hun modtog nøgenbilledet af betjenten, mens han efterforskede i sagen mod hendes kæreste.

Politiassistenten nægter sig skyldig. Han er suspenderet fra sit arbejde.

/ritzau/

Nordjysk politibetjent er tiltalt for tjenestemisbrug ved at sende frække sms'er til mindst tre kvinder.

Offentliggjort Sidst opdateret