Bevæbnede betjente anholder mistænkt på Østerbro
Militærkøretøjer er blevet set på Østerbro i København ved anholdelse af ung mand dagen efter angreb.
Bevæbnede betjente har på Østerbro i København anholdt en mand, oplyser ekstrabladet.dk.
Betjente sigtede med våben mod den anholdte under aktionen, som har fundet sted sidst på formiddagen søndag.
Adskillige af politiets biler er set på stedet ved Vognmandsmarken, og også to militærkøretøjer, skriver ekstrabladet.dk.
Den anholdte var iført en hættetrøje.
- Han blev lagt ned, og en af betjentene satte sig på ham, mens den anden sigtede på ham med sit våben, siger et øjenvidne ifølge ekstrabladet.dk.
Det er uvist, om aktionen har forbindelse til de to skudattentater lørdag eftermiddag og tidligt søndag morgen i København, som har kostet to civile mænd livet.
Under en briefing af pressen afviser politichefer søndag eftermiddag at kommentere anholdelsen.
Men politiinspektør Jørgen Skov bekræfter, at betjente har opsøgt flere adresser i forbindelse med efterforskningen.
Den mand, der menes at have udført attentaterne, blev skudt under en ildkamp med betjente fra Politiets Aktionsstyrke lidt før klokken fem søndag morgen på Nørrebro.
Seneste artikler
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker