Bil i brand på pendlerplads
Flammerne havde godt fat i bilen. Foto: Udsnit fra privatvideo
.
En personbil brød lørdag aften i brand på en parkeringsplads tæt ved motorvejen ved Majbølle. Politiet formoder, at branden er påsat.
Video: Privatoptagelser
Lørdag aften udbrød der brand i en bil af mærket Peugeot på pendler-parkeringspladsen ved Sydmotorvejen udenfor Majbølle.
Der blev slået alarm ved 21.20-tiden, men da brandvæsnet nåede frem, var bilen allerede overtændt, fortæller indsatsleder Patrick Nielsen fra Lolland-Falster Brandvæsen.
Politiets vagtchef oplyser søndag morgen til Folketidende, at man har en formodning om, at branden er påsat, da bilen holdt stille, og der ikke umiddelbart er nogen anden plausibel årsag til, at den brød i brand.
Et vidne har sendt os ovenstående video af branden.
Bilen stod alene, så der var ikke fare for, at ilden skulle sprede sig til andre biler, oplyser brandvæsnets indsatsleder.
Det tog brandfolkene en halv times tid at slukke ilden. Bilen stod ikke til at redde og er udbrændt.
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet