Bil rammer flere træer: 32-årig mand er i livsfare
En 32-årig mand er livsfare, efter at han i en blød kurve mistede herredømmet over sin bil og ramte flere træer. Foto: Free/Colourbox/arkiv
Colourbox/Free
En mand er livsfare efter en alvorlig trafikulykke i Nordsjælland tirsdag eftermiddag.
En 32-årig mand er i livsfare, efter at han onsdag eftermiddag kørte galt på Gillelejevej ved Nødebo.
Det oplyser Nordsjællands Politi.
- Han kører galt i en blød kurve og rammer flere træer, fortæller vagtchef Søren Bjørnestad.
Høj hastighed kan være skyld i ulykken.
- Det ser ud, som om ulykken er sket med høj hastighed, men det skal nu undersøges nærmere, siger vagtchefen.
Som altid ved alvorlige ulykker har en bilinspektør været tilkaldt for at undersøge både bilen og ulykkesstedet for at fastslå, hvorfor ulykken skete.
Desuden er der taget en blodprøve på den 32-årige for at undersøge, om han skulle være påvirket af alkohol eller stoffer.
- Det gør man helt rutinemæssigt, når en person er kommet svært til skade, og vi ikke kan komme i kontakt med vedkommende, forklarer Søren Bjørnestad.
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde