Bilister drøner forbi vejarbejde
Foto: Jan Knudsen, arkivfoto
Jan Knudsen, arkivfoto
33 klip, 20 betingede og to ubetingede frakendelser. Det går alt for stærkt forbi vejarbejder på motorvejen ved Sakskøbing.
Onsdag i tidsrummet mellem klokken 17.31 og 21.35 stod en af politiets målevogne fra den automatiske trafikkontrol på Sydmotorvejen ved Sakskøbing, hvor der i øjeblikket er vejarbejde.
Målingen gav et kedeligt resultat, skriver politiet i dagens døgnrapport.
Alt for mange bilister blæser på hastighedsbegrænsningen, som i øjeblikket er nedsat til 50 kilometer i timen på grund af vejarbejdet.
I april trådte nye regler i kraft, og det betyder, at bødestørrelsen fordobles, når man kører for stærkt ved vejarbejde, og at det giver en betinget frakendelse af kørekortet, hvis man kører mere end 40 procent hurtigere end det tilladte.
870 trafikanter kørte onsdag forbi målevognen ved motorvejen, og heraf kørte 139 for hurtigt. De 20 af dem var lastbiler, og den hurtigste blev målt til 71 kilometer i timen.
Dagens højeste hastigheder betyder måske, at der bliver færre fartsyndere på vejene, mener politiet. To bilister blev målt til at køre henholdsvis 123 og 110 kilometer i timen, og det betyder, at de står til en ubetinget frakendelse af kørekortet. Derudover er der 33, som får et klip i kørekortet og 20, der står til en betinget frakendelse.
Udover en bøde medfører en betinget frakendelse også, at der skal aflægges en kontrollerende køreprøve, som består af både en teoriprøve og en praktisk prøve.
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker