Biljagt: Kastede pulver og telefon ud ad vinduet
Det var først her ved Guldborgsundtunnellen, at det lykkedes politiet at standse bilen. Foto: Anders Knudsen, arkivfoto
Anders Knudsen, arkivfoto
Bilist sigtet for stribevis af lovovertrædelser efter, at han forsøgte at køre fra politiet på Lolland. Bilen blev standset ved Guldborgsundtunnellen.
Det var tilsyneladende ikke helt uden grund, da en 36-årig mand fra Birkerød fredag eftermiddag forsøgte at køre fra politiet på Lolland.
Ifølge politiets døgnrapport blev et par betjente på almindelig patrulje opmærksomme på bilen, manden sad i, da han kom kørende ad Vestre Landevej i Stokkemarke kort før klokken 12.30. Men da betjentene gav tegn til, at bilisten skulle standse, valgte han i stedet at sætte farten op.
Betjentene tændte for de blå blink og optog forfølgelsen, men bilisten gjorde ikke tegn til at standse. I stedet blev der ifølge døgnrapporten tømt flere poser med hvidt pulver ud ad vinduet på den mørke bil, og da manden drejede ind på motorvejen, røg der også en telefon ud ad vinduet.
På motorvejen overhalede den flygtende bil flere gange højre om i nødsporet, og det lykkedes først at standse bilen ved Guldborgsundtunnellen, hvor politiet havde fået lukket bommene, så flugten ikke kunne fortsætte.
Herefter kunne betjentene anholde den 36-årige, der kommer fra Birkerød, og i hans bil fandt man over 50 gram amfetamin. Da det viste sig, at den 36-årige heller ikke havde noget kørekort, blev han sigtet for både salg af narko, for at køre bil, selvom han var frakendt kørekortet, for ikke at efterkomme politiets anvisninger samt en del andre overtrædelser af færdselsloven, fremgår det af døgnrapporten.
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde