Bølge af indbrud i autocampere på rastepladser
Nummerpladescanner gjorde politiet opmærksom på den svensk indregistrerede bil, som var eftersøgt i forbindelse med en række indbrud i autocampere på rastepladser langs E45. En mand er nu anholdt i sagen, (Arkivfoto) Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix
Henning Bagger/Ritzau Scanpix
42-årig bosnisk mand mistænkes for flere indbrud i autocampere. Han er søndag blevet varetægtsfængslet.
Efter flere natlige indbrud i autocampere på E45 mener politiet tidligt søndag morgen at have fået fat i én af de mulige gerningsmænd.
Anholdelsen af den mistænkte skete på rastepladsen Ejer Bavnehøj nær Skanderborg cirka klokken 02.30, oplyser Sydøstjyllands Politi.
Samme sted skete der netop natten til søndag et forsøg på indbrud i en autocamper.
På flere forskellige rastepladser langs E45 har gerningsmænd i løbet af sommeren brudt ind i autocampere, mens campisterne har ligget og sovet.
Ofte er en dør blevet brudt op ved hjælp af noget værktøj, fortæller vagtchef Hans Hoffensetz.
- De har taget penge eller betalingskort, siger han om udbyttet.
En Saab med svenske nummerplader har været i søgelyset i efterforskningen, og den dukkede natten til søndag igen op på E45.
Alarmen kom fra politiets særlige system med genkendelse af nummerplader. ANPG, bekræfter Hans Hoffensetz.
I systemet er der en såkaldt hotliste over mistænkelige biler, og når et kamera knipser en af de søgte biler, har betjentene mulighed for at reagere hurtigt. Der er godt 48 stationære kameraer rundt om i landet, ligesom 70 patruljevogne er udstyret med kameraer, har Rigspolitiet oplyst.
En bosnisk mand på 42 år blev anholdt i Saab'en, og søndag blev han i et grundlovsforhør i Retten i Kolding varetægtsfængslet i fire uger. Han kærede ikke fængslingen til landsretten.
Politiet havde en mistanke om, at han ikke var alene i bilen, men en eftersøgning med hunde resulterede ikke i flere anholdelser, oplyser vagtchef Hans Hoffensetz.
Seneste artikler
Forbund advarer om alvorlige SFO-besparelser
- Der er sprængstof i den sag her
Langholt-lukning: Det gør Lolland Kommune nu
Spærring af bro forlænget med en måned: Her er årsagen
Det, han så som dreng, fulgte ham resten af livet
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker