Bombemand afsløret af brev

Det var et brev fra arresten, der viste politiet vej til en formodet bombefabrikant på Fyn. Og ifølge brevet var manden i færd med fremstillingen af endnu en bombe, der var tiltænkt en mekaniker.

Det kom frem under andendagen af retssagen i København mod en 35-årig mand, der sammen med tre andre er tiltalt for drabsforsøg med en bombe camoufleret som en vingave. Mens han sad varetægtsfængslet, skrev han et brev, hvor han opfordrede den formodede bombekyndige mand til at "skille sig af med det hele".

- Støvsug rigtig, rigtig grundigt over det hele. Du skal ikke smide tingene væk i Nr. Aaby, smid dem væk i Middelfart. Og også lagkagen, du har lavet til mekanikeren, stod der blandt andet i brevet, som blev læst op i retten.

"Lagkagen" var ifølge den tiltalte et kaldenavn for bomben.

Det blev ikke oplyst under retssagen, hvordan politiet fik opsnappet brevet, der viste efterforskerne vej til den mand, der nu mistænkes for at have fremstillet bomben.

Den var camoufleret som en vingave og blev sendt til en murer i Københavns Sydhavn, som den hovedtiltalte var raget uklar med. Han havde haft et forhold til murerens søster, men var endt med at få tæv af broren.

Mureren fattede mistanke til kassen, så bomben eksploderede aldrig.

Den formodede bombekyndiges forsvarer forsøgte dog i retten at så tvivl om, hvorvidt brevet virkelig var tiltænkt hans klient og ikke en fælde. Det er nemlig også kun gennem brevet, at politiet har fået kendskab til den anden bombe, der aldrig er blevet fundet. Den var ifølge den hovedtiltalte tiltænkt en mekaniker, der ikke havde repareret hans bil ordentligt. Den formodede bombekyndige nægter ethvert kendskab til begge to, og ifølge hans egen forklaring har han kun enkelte gange lavet små bomber i plastikflasker.

Bomben fra Sydhavnen bestod af støvsugerrør fyldt med krudt og lightergas. De var desuden rigget til med små skalpeller og møtrikker. Under ransagnignen af bombefabrikantens hjem fandt politiet mange af de ting, der var brugt til at fremstille bomben.

/ritzau/

Et udsmuglet brev førte politiet på sporet af manden bag en dødsensfarlig bombe, der blev sendt til en mand i Sydhavnen i København.

Offentliggjort Sidst opdateret