Børn udsat for hundekradseri

Offentliggjort Sidst opdateret

To børn blev kradset på kroppen af en lidt for kontaktsøgende dobermann-lignende hund lørdag eftermiddag i det rekreative område ved Nørre Vedby Grusgrav. Her havde en cirka 65-årig kvinde tilsyneladende ikke styr på den muskuløse hund, som hoppede op af de to børn i området omkring Labyrinten.

- Det ser ikke ud til, at børnene er blevet udsat for hundebid, men de har fået kradsemærker på kroppen efter mødet med hunden, der formentlig har løbet frit omkring, fortæller vagtchef ved Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi, Søren Nielsen.

Politiet vil gerne i kontakt med den cirka 65-årige kvinde, og hundelufteren, der kørte væk i en bil af ukendt mærke, beskrives som cirka 175 centimeter høj med kort gråt hår. Hun bar mørkt tøj og briller.