Børnehaveansat meldt for at sexkrænke børn
En medarbejder i børnehuset Eventyrlunden i Holbæk er blevet anmeldt til politiet for seksuelle krænkelser. Medarbejderen er i øjeblikket fritaget for tjeneste, mens politiet efterforsker sagen, oplyser Holbæk Kommune
Midt- og Vestsjællands Politi står for efterforskningen, men har hverken sigtet den ansatte for overgreb eller afhørt vedkommende. To børn skal formentlig afhøres på mandag, fortæller vicepolitikommissær Ove Pedersen.
- Vi har ikke sigtet personen, og det afhænger af, hvad børnene og den anmeldte fortæller, siger Ove Pedersen til Ritzau.
I tirsdags blev Holbæk Kommune orienteret om, at en af kommunens medarbejdere ved børnehuset Eventyrlunden er anmeldt til politiet på baggrund af en mistanke om seksuelle krænkelser af børn.
For at forebygge unødig bekymring og rygtedannelse holdt institutionen torsdag aften et orienteringsmøde for alle børnehusets forældre.
De blev orienteret af Christian Simonsen, der er chef for dagtilbud og læring i Holbæk Kommune.
- Denne form for mistanker om seksuelle krænkelser er altid meget ulykkelige for samtlige involverede: forældre, børn og medarbejdere, siger Christian Simonsen.
- Børnehuset Eventyrlunden har et godt omdømme i Holbæk og anses for at være en særdeles velfungerende børneinstitution. Politiet efterforsker sagen, og jeg kan derfor ikke oplyse mere på nuværende tidspunkt, fortæller Christian Simonsen.
Desuden gav en repræsentant for Midt- og Vestsjællands Politi en politimæssig orientering, står der i pressemeddelelsen.
Holbæk Kommune har efter mødet etableret en hotline til kommunens psykologer, som forældrene kan kontakte, hvis de har yderligere spørgsmål i forhold til bekymringer vedrørende deres egne børn.
/ritzau/
Seneste artikler
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker