Brændende bil i Limfjordstunnelen lukker for trafik
Politiet melder om kø på motorvejene fra Frederikshavn og Hirtshals i sydgående retning.
Motorvejen gennem Limfjordstunnelen var mandag morgen spærret i begge retninger på grund af et mindre trafikuheld. Mandag formiddag er der åbent igen, men politiet melder om kø i sydgående retning.
- Det var et mindre uheld, hvor en varebil kører op bag i en blokvogn. Men varebilen bryder i brand efterfølgende, fortæller vagtchef Poul Fastergaard fra Nordjyllands Politi.
Føreren af varebilen nåede ud af bilen, og ingen personer i øvrigt kom til skade ved ulykken, som alene betød trafikale gener.
Sammenstødet blev anmeldt klokken 07.20 mandag morgen, og brandvæsnet rykkede ud for at slukke branden.
- Det er sket ved udkørslen i sydgående retning. Der er åbent i begge retninger, men der er stadig en del kø nordfra mod syd, siger Poul Fastergaard.
Limfjordstunnelen blev indviet 6. maj 1969 og består af seks motorvejsspor, som løber gennem to rør. Den er Danmarks første motorvejstunnel.
Den forbinder det jyske fastland med Nørrejyske Ø ved Aalborg og Nørresundby og er 582 meter lang. Størstedelen udgøres af en såkaldt sænketunnel.
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde