Brand forsøgt påsat på kollegium i Slagelse
Politiet kender ikke til motiv bag, at personer i lejlighed muligvis blev forsøgt udsat for brandattentat.
En person er blevet indlagt til observation for røgforgiftning, efter at én eller flere ukendte personer sent torsdag aften forsøgte at sætte ild til en lejlighed på et kollegium i Klokkestøbergade i Slagelse.
Det oplyser Sydsjællands og Lolland Falsters Politi.
- Der er forsøgt sat ild til nogle kollegieværelser, der ligger i en etageejendom. Det kunne se ud som om, at der er smidt noget brandbar væske mod en dør, siger vagtchef Jens Frederiksen til Ritzau.
Personerne, der opholdt sig bag døren til værelset, opdagede ikke selv branden, der blev slukket, da andre af kollegiets beboere kastede vand på.
- Det var en kortvarig brand, fordi den blev opdaget hurtigt. Det triste er, at der var nogen hjemme i lejligheden, og døren var deres eneste udgang. Så hvis ikke det var blevet opdaget så hurtigt, havde vi givetvis haft en anden situation, siger Jens Frederiksen.
Politiet har umiddelbart ikke kendskab til et muligt motiv bag brandstiftelsen, som det fik melding om klokken 23.46.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde