Brand i affald tog 17 timer at slukke

Brandslukning i affald Foto: Claus Hansen

OPDATERET: Affaldsselskabet REFA måtte have et par gummigeder i sving for at brandfolkene kunne komme til.

Offentliggjort Sidst opdateret

Lolland-Falster Brandvæsen blev ved middagstid onsdag kaldt til REFAs affaldsdeponi i Gerringe uden for Rødby: Det brændte i en af affaldsdyngerne.

- Det er noget sammenkørt, brændbart affald – lige som på Hasselø for en måned siden, fortalte indsatsleder Jakob Petersen.

Læs om branden på Hasselø: KLIK HER

Branden i Gerringe gav en del røg i området, som indsatslederen vurderede ikke udgjorde nogen fare, fordi brandstedet ligger langt fra bebyggelse.

- Det bliver hen under aften inden vi får det slukket, skønnede indsatlederen onsdag eftermiddag.

Men det tog noget længere tid. Først klokken fem torsdag morgen var branden slukket.

Det var brandfolk fra Maribo og Rødby, som startede brandslukningen onsdag eftermiddag. De blev onsdag aften afløst af 10 folk fra beredskabstyrelsen og brandfolk fra Nakskov, som forsatte til tidlig torsdag morgen.

Det menes at branden er opstået ved selvantændelse i affaldsbunken.