Brand i børneinstitution sender farlig røg mod boliger
Politi og brandvæsen rykkede tirsdag aften ud til en brand i børneinstitutionen Frihjulet på Vognporten i Albertslund. Selvom brandvæsnet har fået ilden under kontrol, så udvikler flammerne farlig røg, som driver mod boligerne i området.
- Det er en temmelig voldsom brand. De er i fuld gang derude. Der er styr på brandslukningen, men det tager tid at få endelig slukket, siger vagtchef Kim Svenningsen fra Københavns Vestegns Politi.
Politiet har udsendt en beredskabsmeddelelse på grund af den kraftige røg, der driver i retning mod Albertslund Station. Beboerne i områderne Blokland, Grønneled, Nørreled og Solhusene skal derfor blive indenfor og lukke døre og vinduer, lyder det.
- I tilfælde af røg-gener så henstiller vi til at man kontakter lægevagten, siger Kim Svenningsen.
Politiet fik anmeldelsen om branden klokken 20.29. En time efter var slukningsarbejdet fortsat i gang, og vagtchefen ved fortsat ikke, hvad der kan have startet branden.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker