BRAND I HALMPRESSER SPREDTE SIG TIL MARK
Billedet her stammer fra en brand på en mark på Lolland sidste år og har ikke forbindelse til den aktuelle artikel. Arkivfoto: Jan Knudsen
.
En hurtig og effektiv indsats fra landmanden selv forhindrede mandag eftermiddag en brand på en mark på Lolland i at sprede sig til bigballer.
VESTLOLLAND: Det kunne have udviklet sig endnu værre end det gjorde, da der lidt før klokken 14 mandag eftermiddag pludselig gik ild i en halmpresser, mens en landmand var ved at presse halm til bigballer på en mark ved vejen Ålehoved lidt syd for Vesternæs på Vestlolland.
Branden i hampresseren spredte sig hurtigt til marken, som halmpresseren kørte på, og ilden nåede ifølge indsatsleder Jens Rasmussen fra Lolland-Falster Brandvæsen at få fat i cirka 200 kvadratmeter af marken, før det lykkedes landmanden og hjælpere at få slukket branden.
Den hurtige indsats i det tørre vejr betød, at man undgik, at ilden fik fat i de bigballer, som allerede var presset færdig og lå rundt omkring på den cirka 20 hektar store mark.
Landmanden forsøgte også at slukke ilden i halmpresseren, men det lykkedes først, da brandfolkene fra Falck i Nakskov og Lolland-Falster Brandvæsen kom til undsætning.
Halmpresseren er ifølge Jens Rasmussen ikke udbrændt, men den skal til reparation, før den kan bruges igen.
Inden den kommer så langt, skal den dog lige tømmes for en større mængde sammenpresset halm, så man kan være sikker på, at alle gløder er blevet slukket - og det arbejde foregår pr, håndkraft og med greb.
- Der er et par timers arbejde endnu, før vi er færdige, lød vurderingen fra Jens Rasmussen ved 14.45-tiden.
Årsagen til branden kendes endnu ikke.
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde