Brand i Næstved sender ikke længere røg ind over beboelsesområde
Beboere nær Maglemølle i Næstved behøver ikke længere holde sig inden døre under brand i industribygning.
Lørdag formiddag er en brand i en industribygning i Maglemølle under kontrol, mens brandvæsnet fortsat er på stedet og arbejder med slukning af branden.
Det oplyser Heidi Grandt Andresen, der er vagtchef i Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi.
Natten til lørdag blev beboere i nærheden af industribygningen bedt om at holde sig inden døre på grund af røg fra branden.
Lørdag formiddag stiger røgen dog op ad, og der er dermed ikke længere en røgfane, der går gennem beboelsesområder, oplyser politiet.
Oplever man gener fra røg, bør man lukke sine døre og vinduer, oplyser vagtchefen.
Politiet fik anmeldelsen om branden kort før klokken 01.30 natten til lørdag.
Tidligt lørdag morgen oplyste vagtchefen i politikredsen, at branden havde bredt sig.
Der er ingen, som er kommet til skade i forbindelse med branden.
Michael Lose, der er indsatsleder ved Midt- og Sydsjællands Brand og Redning, sagde lørdag morgen til Ritzau, at brandslukningen ville komme til at tage flere timer endnu.
- Vi har stadigvæk brand i bygningen og er stadig i gang med slukning. Det er en længerevarende indsats, men vi er hernede med en stor mængde ressourcer, sagde han lørdag morgen.
Tagkonstruktionen er klappet sammen og faldet ned i bygningen. Det betyder, at brandvæsenet også skal flytte tagdelene for at slukke branden, hvilket forlænger indsatsen yderligere.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde