Branden i KB Hallen på Frederiksberg truer fodboldklubben FC Københavns fodboldskole, hvis bygninger ligger i forlængelse af hallen.
Alle er evakueret fra bygningerne, og lederen af fodboldakademiet, Michael Mio Nielsen, er bekymret for udviklingen.
- Det er meget tæt på vores bygninger lige nu, men brandvæsnet gør alt for at forhindre det. Inden for de næste par timer ved vi vel, om vi også bliver ramt af ilden.
- Det er rystende, og det er dybt tragisk at stå og se den gamle KB-hal brænde ned, siger Michael Mio Nielsen til sporten.dk
Brandvæsnet har opgivet at redde KB Hallen, som gik op i flammer tirsdag morgen, men brandmænd har endnu ikke opgivet FCK's School of Excellence lige ved KB Hallen.
Dele af taget på FCK-bygningerne er hugget op for at undgå, at flammerne æder lokalerne.
FC Københavns fodboldskole huser talenter mellem 13 og 19 år.
Bygningerne blev færdigrenoveret for tre måneder siden efter fire års arbejde.
/ritzau/
Seneste artikler
Forbund advarer om alvorlige SFO-besparelser
- Der er sprængstof i den sag her
Langholt-lukning: Det gør Lolland Kommune nu
Spærring af bro forlænget med en måned: Her er årsagen
Det, han så som dreng, fulgte ham resten af livet
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker