Brand ved gasvirksomhed: Stor odenseansk gade afspærret
Fyns Politi har spærret Havnegade i Odense af som følge af en brand tæt ved gasvirksomheden Air Liquide. Det skriver Fyens.dk torsdag eftermiddag.
Adskillige patruljevogne, indsatsledere og Falck -og slukningskøretøjer er samlet på Havnegade, melder netmediet.
Politiet er i gang med at gøre afspærringen mindre, men trafikken er fortsat forhindret i at komme ud på det stykke af Havnegade.
Fyns Politi fortæller, at branden er under kontrol. Der var på et tidspunkt risiko for, at flasker med gassen acetylen kunne eksplodere, men de er ved at blive håndteret.
- Vi er ved at køle gasflasker ned, og branden er slukket. Men vi har stadig en sikkerhedszone på 100 meter, fortæller indsatsleder fra Fyns Politi Bjarne Puggaard til Fyens.dk.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker