Københavns Brandvæsen måtte rykke ud. Men hverken dronningen eller hendes gæster var det mindste i fare, oplyser indsatsleder Kasper Ninn Johansen, Københavns Brandvæsen.
- Situationen var slet, slet ikke farlig for dronningen og hendes gæster. Det eneste, der måske har generet, var de blå blink, da vi kom, siger Kasper Ninn Johansen.
Brandfolkene kunne se røgudvikling i området omkring en vareelevator i palæets installationsdæk i underetagen og i kælderen. Røgen viste sig at stamme fra en overophedet motor til elevatoren.
- Vi har hverken set flammer eller gløder, kun lidt røgudvikling, og vi kunne klare situationen ved at lufte ud og tilkalde en elinstallatør, der kunne koble motoren fra, siger Kasper Ninn Johansen.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned