Branden, der for nylig hærgede Stig Tøftings ejendom ved Hørning, var formentlig påsat.
En foreløbig erklæring fra Teknologisk Institut siger, at der formentlig er tale om brandstiftelse.
- Den var påsat med brændbar væske i et værelse på første sal, siger vicepolitikommissær Kristian Juliussen fra Sydøstjyllands Politi.
Erklæringen er givet til politiets brandefterforskere.
- Vi efterforsker nu videre i sagen, men vi har ikke konkret mistanke mod nogen, siger Kristian Juliussen.
Den stråtækte ejendom på Herredsvejen ved Hørning brændte ned til grunden først på måneden.
Ingen var hjemme, da flammerne hærgede den store ejendom, som ejes af den tidligere landsholdsspiller og nuværende fodboldkommentator.
Stig Tøfting er efter branden flyttet til Skanderborg, hvor han har lejet en lejlighed i nærheden af sin ekskone.
Han har siden branden flere gange ytret, at han mente, at branden var påsat, men han har efter eget udsagn ikke mistanke til nogen.
På ejendommen var der opsat videokameraer, og politiet har sikret sig optagelserne.
Om filmen afslører den eller de skyldige ønsker politiet ikke at udtale sig om.
Ejendommen er tidligere i tv-programmet Liebhaverne med kendismægleren Jan Fogh vurderet til at være 5,9 millioner kroner værd.
Stig Tøfting har dog sagt, at han mener, at den pris var for lav.
I sin aktive fodboldkarriere blev Tøfting kendt under kælenavnet "Plæneklipperen", som tidligere landstræner Richard Møller Nielsen døbte ham for hans energiske spil.
Han anses af flere for en ikon i fodboldklubben AGF, men har også spillet i udenlandske klubber som blandt andre tyske HSV fra Hamburg og MSV Duisburg samt britiske Bolton Wanderes.
I flere af klubberne har den nu 42-årige energiske midtbanespiller været i karambolage med med- og modspillere.
/ritzau/
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde