Brøndbys sikkerhedschefs hus er blevet udsat for hærværk
Politi og Brøndby IF mener, at hærværk med maling på sikkerhedschefs hjem skal kobles til hooliganmiljøet.
Der er natten til fredag udøvet hærværk på en adresse tilhørende sikkerhedschefen i fodboldklubben Brøndby IF.
Det bekræfter Københavns Vestegns Politi over for Ekstra Bladet.
Mediet bringer et billede, hvor man kan se, at der er sprayet sølvgrå maling på en trælåge, og ifølge Ekstra Bladet er der tale om facaden på sikkerhedschefens private bolig.
Både politiet og fodboldklubben mistænker ifølge Ekstra Bladet, at hærværket skal kobles til hooliganmiljøet.
I en ordknap meddelelse til mediet skriver politiet, at anmeldelsen om hærværk er ved at blive undersøgt nærmere.
Ronnie Kesby tiltrådte stillingen som sikkerhedschef i fodboldklubben den 1. marts i år. Før det har han arbejdet i politiet.
Kesby er ansvarlig for sikkerheden til Brøndby IF's hjemme- og udekampe, ligesom han står for det daglige arbejde med at forbedre og implementere sikkerhedsmæssige tiltag.
/ritzau/
Seneste artikler
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Grønt initiativ åbner i dag
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker