Brugerne: Sæt bombe-trueren i fængsel

Det er helt i orden at fængsle den mand, der mandag eftermiddag ringede til politiet og sagde, at der ville springe en bombe på banegården i Nykøbing. Det mener næsten alle de brugere, der har deltaget i en afstemning her på folketidende.dk.

Hele 95 procent af de, der har stemt, mener at det er rimeligt at idømme manden en fængselsstraf, hvis det lykkes politiet at finde ham. 
To procent mener ikke, at manden skal i fængsel for den falske bombetrussel, som lammede bus- og togtrafikken til og fra banegården i to timer midt i myldretiden.

De sidste tre procent har svaret "ved ikke" på spørgsmålet. Der er afgivet 364 stemmer.

Ifølge lederen af lokalpolitiet i Nykøbing, Uffe Uldall, vil manden blive sigtet for overtrædelse af straffelovens paragraf 184, der handler om forstyrrelse af jernbaners, fartøjers, motorkøretøjers eller lignende transportmidlers drift eller sikkerheden for færdsel på offentlige færdselsveje.
Dermed risikerer manden op til to års fængsel, hvis han bliver anholdt og dømt.

Foto: Banegården var lukket for trafik og afspærret for offentligheden i to timer, indtil politiets specialtrænede bombehunde havde undersøgt området - uden at finde nogen bombe.

Manden bag bombetruslen mod banegården i Nykøbing skal sættes i fængsel, hvis politiet finder ham. Det mener et stort flertal af folketidende.dks brugere.

Offentliggjort Sidst opdateret