Central del af Herning afspærret grundet mistænkeligt forhold
Politiet er massivt til stede i Hernings centrum, men ønsker ikke at oplyse meget om årsagen.
Et mistænkeligt forhold har fået politiet til at være massivt til stede i det centrale Herning torsdag formiddag, oplyser Midt- og Vestjyllands Politi på Twitter.
Det har ikke været muligt for Ritzau at få oplyst, hvad det mistænkelige forhold dækker over. Ifølge Herning Folkeblad er der tale om et knivstikkeri, men det har politiet ikke bekræftet.
Foruden flere betjente er et område ved og omkring Smedegade i bymidten blevet afspærret, skriver avisen.
Det er i dette område, at den gamle busterminal ligger. Derfor er bustrafikken i byen påvirket.
Samtidig oplyser politiet på Twitter, at togdriften gennem Herning vil blive indstillet midlertidigt.
- Al togdrift gennem Herning vil blive stoppet i minimum en time, da vi skal lave nogle undersøgelser i baneområdet, skriver politiet.
Herning Folkeblad skriver, at politiet har været til stede i det centrale Herning siden tidligt torsdag morgen. En hundepatrulje ankom ved 07.15-tiden for at deltage i efterforskningen.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned