Politiet i Holland har anholdt en ung chilensk mand, som Københavns Politi har efterlyst internationalt i sagen om et voldsomt røveriforsøg mod en guldsmed på Nørrebro i København.
- Vi er nede i Holland for at hente ham, og han bliver fremstillet i grundlovsforhør i morgen (lørdag), siger politikommissær Henning Schou Kofoed.
Den anholdte er 18 år. I forvejen sidder en chilensk kvinde i 20erne varetægtsfængslet i sagen. Hun sigtes for medvirken, og også hun blev pågrebet i Holland.
Røveriet mod Al Rasoul Jewellery på Nørrebrogade skete i juni og var meget voldsomt. Guldsmeden blev stukket i halsen med en kniv.
Derfor mener politiet, at der både var tale om forsøg på drab og forsøg på røveri.
Under jagten på røverne offentliggjorde politiet overvågningsbilleder fra Hovedbanegården af de mistænkte.
Gruppen er tidligere af politiet blevet betegnet som "omrejsende kriminelle", der har haft en vis tilknytning til Sverige.
/ritzau/
Seneste artikler
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Skud, håndgranater og rockerkrig: Lokal Bandidos-boss fortæller nu den blodige historie
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker