Per og Anne Kamper Hansens anneks, carport og bil udbrændte natten til tirsdag.
Birgitte GrønningBirgitteGrønning
OffentliggjortSidst opdateret
Per og Anne Kamper Hansen vågnede natten til tirsdag ved, at noget bankede på vinduerne i deres sommerhus på Bynkevej i Marielyst.
Det "noget" viste sig kort efter at være varmen fra ild, der sprængte ruderne. - Hele stuen var lyst op af ilden. Vi måtte skynde os i tøjet og flygte ud af døren i den anden ende af huset, fortæller 70-årige Per Kamper Hansen, som sammen med sin hustru måtte vente på brandvæsenet ude i haven i frostvejret.
Ilden havde godt fat i carporten, et anneks og bilen, hvor Per Kamper Hansen dagen før havde fyldt bagagerummet med 16 pakker træbriketter fra Harald Nyborg.
Mellem carporten og selve sommerhuset er der cirka tre meter, og ilden nåede at få fat i ydervæggen ind til køkken og stue, inden brandvæsenet nåede frem. - Flammerne nåede op over flagstangens højde. Det er fuldstændig surrealistisk at stå at se på, at ens hus brænder mere og mere, og man kan ingenting gøre, fortæller Per Kamper Hansen.
Da politi og brandvæsen kom til, lykkedes det at stoppe ilden fra at æde sig længere ind på huset.
Annonce
Læs hele den dramatiske beretning i Folketidendes papiravis onsdag og klik på billedet herover for at se flere billeder.
Seneste artikler
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker