Omkring 100 christianitter og støtter demonstrerer i dag foran Højesteret, hvor fristadens skæbne bliver afgjort klokken 12. Flokken af demonstranter forholder sig roligt.
Christianitterne Thelline og Sofie, der er hoppet i et par sorte klædedragter, er begge mødt op til demonstrationen for at støtte fristadens fremtid.
- Vi demonstrerer, fordi vi vil have brugsretten, hvis ikke vi får det, vil vi fortsætte med at demonstrere, siger Thelline, som bor på Christiania.
Retssagen drejer sig om, hvem der har retten til at benytte det attraktive område på Christianshavns volde: Staten eller christianitterne. Og i dag sættes det endelige juridiske punktum i kampen.
En fyr i mængden holder et skilt, hvor der med sorte, fede bogstaver står: Tag en dag af gangen om så det er dommedag.
- Hvis resultatet bliver negativt, så skal der festes, hvis det bliver positivt, så skal er festes endnu mere, siger Sofie.
Selvom de mange fremmødte står tilbagelænet og snakker meget roligt, er der dog alligevel lidt spænding at mærke.- Selvfølgelig har jeg da sommerfugle i maven, det er en vigtig dag, siger Thelline.
Hvis retssagen ikke ender til fordel for Christiania, mener beboere, at der kommer et efterspil med det de kalder "en politisk løsning".
I Højesteret har fristaden krævet at få tilkendt brugsretten permanent eller i det mindste at få dommerne med på, at opsigelsesvarslet var for kort.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned