Clipper kræver millioner i retssag om Parkens kursfup
Højesteret skal afgøre, om straffesag mod Flemming Østergaard skal udvides med krav om 83 millioner.
En kommende straffesag mod Flemming Østergaard og Jørgen Glistrup i Østre Landsret bør udvides, så den også kommer til at handle om et stort erstatningskrav.
Det mener shippingselskabet Clipper Group A/S, som kræver 83 millioner kroner for et påstået tab.
Bagmandspolitiet er med på idéen.
Kravet om erstatning kan uden større besvær smeltes sammen med straffesagen, hvor Parken, de to hovedpersoner og en tredje mand er tiltalt for kursmanipulation, mener anklagerne.
Clipper Group hævder at have de mange millioner til gode, fordi Parken Sport & Entertainment A/S på kriminel vis manipulerede kursen.
Hvis ikke kursen var blevet holdt oppe på et kunstigt højt niveau, ville Clipper ikke have købt aktier henholdsvis i januar og i maj 2008. Købet blev fremkaldt ved svig, lyder det.
De tiltalte protesterer. Et af deres argumenter er, at straffesagen vil blive pumpet helt urimeligt op.
Erstatningskravet vil ikke blot indebære en yderligere omfattende bevisførelse. Det kan også "fjerne fokus fra sagens strafferetlige kerne," har Parkens forsvarer, advokat Jens Rostock-Jensen, skrevet i et indlæg til landsretten.
I forvejen har landsretten afsat 27 retsmøder til sagen, som begynder 8. august.
Kravet var ikke rejst, da Københavns Byret oprindeligt tog stilling til straffesagen. Og hvis det nu kommer med i landsretten, bryder man med princippet i retssystemet om, at en sag kan behandles to gange, lyder endnu en indvending.
Dommerne i landsretten har erklæret sig enige. Clippers krav skal ikke ind i straffesagen.
Det er så komplekst, at det vil kræve en "betydelig bevisførelse og en stillingtagen til erstatningsretlige spørgsmål, som efter deres karakter ikke egner sig til at blive pådømt under en domsmandssag", står der i kendelse.
Imidlertid har Clipper Group ikke givet op. Kendelsen er blevet anket til Højesteret, hvor spørgsmålet nu ligger til afgørelse.
Fastholdes afvisningen, er Clipper henvist til at føre en særskilt civil retssag om erstatning eller ej.
Ved byrettens dom i september sidste år blev Parken straffet med en bøde på en million kroner. Flemming Østergaard og Jørgen Glistrup blev idømt fængsel i henholdsvis fire og seks måneder.
Seneste artikler
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse på dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet