Coop vinder retssag om millioner

Coop trækker sig sejrrigt ud af en stor retssag mod Loomis, som har håndteret butikkernes kontanter.

Offentliggjort Sidst opdateret

Loomis er af Østre Landsret blevet dømt til at betale Coop godt 14 millioner kroner, mens der skal sendes cirka 3,5 millioner kroner den anden vej.

Striden mellem de to parter opstod i tiden efter det store røveri mod Loomis i Glostrup 1. april 2008.

En gruppe svært bevæbnede mænd smadrede sig vej ind i værdiselskabets bygning ved hjælp af en teleskoplæsser og forsvandt med 62 millioner kroner. Ingen er blevet dømt.

Affæren betød, at Loomis ikke længere kunne levere helt samme service som tidligere.

I en periode blev Loomis nødt til at køre kontanterne fra det østlige Danmark til selskabets lokaler i Aarhus.

Det var, da Loomis krævede bonus for servicen, at samarbejdet for alvor gik skævt.

Coop ønskede ikke uden videre at betale tre fakturaer, men krævede nærmere dokumentation for de ydelser, som var leveret.

Derefter reagerede Loomis ved at ophæve aftalen, og nu har Østre Landsret slået fast, at det skete med urette.

Siden indledte Coop i stedet et samarbejde med Dansk Værdihåndtering.

Dommen ændrer det resultat, som Københavns Byret nåede frem til i december 2010, da Loomis fik medhold.

I landsretten har Coop dog ikke fået alle ønsker opfyldt. Kravet lød på 31 millioner kroner, og man får altså "kun" cirka halvdelen.

I øvrigt dømmes Loomis til at betale sagsomkostningerne på 1,3 millioner kroner.

/ritzau/