Cyklist er død efter ulykke ved folkeskole
En 50-årig kvinde fra København døde mandag aften af sine kvæstelser efter en ulykke i Roskilde. Arkivfoto. Foto: Polfoto/Simon Fals
Polfoto/Simon Fals
En kvinde døde mandag aften af de kvæstelser, som hun pådrog sig i en ulykke ved Østervangsskolen i Roskilde.
Omkring klokken 7.30 mandag blev en 50-årig kvinde på cykel ramt af en bil på Astersvej i Roskilde. Sent mandag døde cyklisten af sine kvæstelser.
Det oplyser Midt- og Vestsjællands Politi til det regionale medie sn.dk.
Kvinden kom kørende i retning mod Østervangsskolen, da hun overhalede en bil venstre om. Bilen og cyklisten kørte i samme retning. Da bilisten - en 23-årig mand - svingede til venstre, ramte han kvinden på cyklen.
Cyklisten slog hovedet. En politibetjent og en sygeplejerske, der tilfældigt kom forbi, gav førstehjælp, indtil en ambulance hentede den 50-årige og bragte hende til Rigshospitalet. Men hendes liv stod altså ikke til at redde.
Kvinden kom fra København. Hendes pårørende er underrettet om ulykken.
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker