Damp fra tidligere Kommunekemi lukker veje i Nyborg
Flere veje i Nyborg blev mandag eftermiddag afspærret, da et udslip af damp steg op hos Nord, det tidligere Kommunekemi.
I første omgang frygtede myndighederne, at der var tale om en brand, og derfor blev Lindholmvej, Lindholm Havnevej og Slipshavn i Nyborg øjeblikkeligt spærret for gennemkørsel.
Men det viste sig dog hurtigt, at det eneste, der steg op fra fabrikken, var ganske almindelig vanddamp.
- Det opstår i en maskine, der knuser malebøtter og den slags. Men der er taget målinger af pH-værdien, og det viser sig, at der er tale om vanddamp, siger vagtchef hos Fyns Politi Hans Frederiksen.
- Der er ikke noget farligt i det, og beboerne i nærheden skal ikke foretage sig noget i forhold til det her, siger han.
Politiet opretholdt i første omgang afspærringerne, men efter godt en halv time blev de ophævet igen.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde