Seks pirater, som er fanget på det danske krigsskib Esbern Snare ud for Somalia, kan retsforfølges i Danmark. Det fastslår Østre Landsret, oplyser statsadvokaten for særlige internationale forbrydelser Birgitte Vestberg.
De seks pirater blev tilbageholdt af Esbern Snare og efterfølgende varetægtsfængslet in absentia af Københavns Byret.
En lignende sag udspillede sig fra januar 2010, da et hollandsk skib blev udsat for et piratangreb, og de danske fartøjer efterfølgende tilbageholdte piraterne og udleverede dem til retsforfølgelse i Holland.
Men denne gang er det et dansk skib, Elly Mærsk, som angiveligt var ved at blive angrebet af formodede pirater, da Esbern Snare stoppede skibet med de seks formodede pirater.
Derfor er det et spørgsmål for de danske domstole at retsforfølge piraterne.
/ritzau/
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde