Danmark bliver hægtet af det europæiske politisamarbejde imod menneskehandel, narkosmugling, tiggeri og tyveri.
Sådan lyder den opsigtsvækkende advarsel fra rigspolitichef Jens Henrik Højbjerg til Folketingets politikere, skriver Politiken.
Svækkelsen af den danske indsats sker, fordi de andre EU-lande forstærker indsatsen mod den grænseoverskridende kriminalitet, øger samarbejdet og hæver straffene til bagmændene.
Men på grund af det danske EU-forbehold kan Danmark ikke deltage. Og derfor bliver det både tidskrævende og sværere at samarbejde med dansk politi.
- De andre lande vil ofte være nødt til at afklare en lang række spørgsmål, før de kan gå ind i et samarbejde med os. Derfor er jeg bekymret for, at samarbejdet med de andre medlemslande kan blive vanskeligere, siger Jens Henrik Højbjerg til Politiken.
- Det bliver simpelthen mere bøvlet at samarbejde med dansk politi, understreger han.
Svækkelsen af politiets indsats er endda ikke begrænset til kampen mod menneskehandel. I løbet af de kommende fire år vil Danmark blive udelukket fra det retlige samarbejde på 48 forskellige områder, viser en analyse fra Justitsministeriet.
Et stort flertal i Folketinget er enige om, at forbeholdet skader danske interesser og skal afskaffes. Men de er enige om betingelserne for en folkeafstemning.
Den uenighed kan ifølge Politiken betyde, at retsforbeholdet slet ikke kommer til afstemning. heller ikke et valg.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde