Dansk kvinde er væk på femte døgn i Schweiz
En ung dansk kvindes forsvinden i Schweiz bekymrer politiet, som kun har fået få tip fra offentligheden.
Den 20-årige Olivia Østergaard forlod sit hjem i Zug tirsdag morgen for at tage toget til Zürich, hvor hun studerer jura på universitetet - men ingen har tilsyneladende set hende siden.
Blandt andet har politiet i Zug brugt hunde i forsøget på at finde kvinden, og på hjemmesiden er der offentliggjort flere fotos af Olivia Østergaard.
- Sagen er uforandret uopklaret, siger politiets talsmand, Marcel Schlatter, søndag eftermiddag.
- Vi har ikke fået nogen nye henvendelser, siden vi offentliggjorde de nye billeder lørdag, siger han.
I alt har myndighederne modtaget godt et dusin tip.
I dele af pressen er der lagt vægt på, at Olivia Østergaard lukkede sin profil på Facebook. Men det behøver ikke at have nogen betydning, lyder det fra talsmanden.
- Det har mange gjort som følge af Facebooks ændrede retningslinjer omkring de personlige oplysninger. Så vi ser ikke nødvendigvis en sammenhæng med hendes forsvinden, siger Marcel Schlatter.
Den 20-åriges forsvinden undrer politiet.
- Vi har ingen informationer, der umiddelbart tyder på en forbrydelse, men det er usædvanligt, at en 20-årig kvinde forsvinder uden at have sin mobiltelefon tændt.
- Derfor kan vi heller ikke udelukke, at hun er blevet offer for en forbrydelse, siger Marcel Schlatter fra politiet i Zug.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned