Dansk mand er død i dykkerulykke i Sverige
En erfaren dansk dykker mistede søndag livet i forbindelse med dykning i det sydvestlige Sverige.
En dansk mand er søndag død i en dykkerulykke i det sydvestlige Sverige.
Det skriver den svenske avis Expressen, og Udenrigsministeriet bekræfter det over for Ekstra Bladet.
Ulykken fandt ifølge mediet sted i Gullmarsfjorden på et populært dykkersted.
Her oplyste en dykker søndag ved 15-tiden politiet om, at han savnede sine to venner efter at være dykket ned i en dybde af 90 meter. Men ingen af de to var kommet op til overfladen.
En 55-årig dansk mand blev fundet med svære kvæstelser og senere erklæret død på hospitalet. Det er først tirsdag kommet frem, at den druknede var dansker.
Den anden dykker - en svensk mand på 48 år - er tirsdag fortsat savnet.
Hvad der er gået galt i forbindelse med dykningen, vides ikke.
En talsperson for mandens danske dykkerklub siger til Expressen, at danskeren var en erfaren dykker.
Personen fortæller, at foreningen er i sorg, selv om det er "en hård sport, og vi ved, at det er farligt". I løbet af 50 år er der sket 3-4 dødsfald i klubben, oplyser talspersonen.
Udenrigsministeriet bekræfter i en skriftlig udtalelse, at en dansk mand har mistet livet i en dykkerulykke i Sverige.
- Udenrigsministeriet kan, af hensyn til tavshedspligten i personsager, ikke give yderligere oplysninger, skriver ministeriet.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde