Rigspolitiet opruster i kampen for at dæmme op for kriminalitet begået af tilrejsende østeuropæere.
Ifølge nye tal er antallet af sigtelser mod rumænere, polakker og litauere mere end fordoblet på fem år - fra 1665 sigtelser i 2006 til 3495 sigtelser indtil midten af november i år, skriver Berlingske Tidende.
Tallene går på sigtelser inden for straffeloven, våbenloven og narkoloven.
- Hvis man ser på kriminalitet begået af personer, som ikke er fastboende i Danmark, men rejser ind i landet for at begå forbrydelser, så er det et meget markant billede, vi ser. Her fylder de tre nationaliteter meget i statistikken, forklarer rigspolitichef Jens Henrik Højbjerg.
Det er dog stadig danske statsborgere, der står bag hovedparten af kriminaliteten herhjemme.
Rigspolitiet er nu ved at etablere et særligt kontor i det Nationale Efterforskningscenter NEC, der ellers traditionelt udelukkende har taget sig af den tunge, organiserede kriminalitet.
Her skal et antal dedikerede folk specifikt beskæftige sig med kriminelle, der kommer ind over grænsen fra Øst- og Centraleuropa, skriver Berlingske Tidende.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde