Dansker fængslet for overgreb mod børn

En dansk-sydafrikansk mand sidder nu fængslet i Sydafrika mistænkt for overgreb mod børn.

Kriminalassistent Dawie van Rooyen oplyser til Ritzau, at der er tale om en 66-årig mand, der både har dansk og sydafrikansk statsborgerskab.

Manden skal torsdag fremstilles i retten, hvor det skal afgøres, om han kan løslades mod kaution.

Den 66-årige blev anholdt i sin velsikrede villa i Harkerville nær Plettenberg Bay. Huset var beskyttet af hunde, hegn og overvågningskamera, og politiet sendte en specialenhed med assistance fra en helikopter for at gennemføre anholdelsen.

Manden er nu sigtet for overgreb på børn og for at vise porno til mindreårige. Anholdelsen skete efter en længere efterforskning.

Ifølge lokale medier i Sydafrika mener politiet, at den 66-årige, der er kendt som forretningsmand, har misbrugt fire børn over de seneste fire år.

Udenrigsministeriet i København oplyser, at man ikke har kendskab til sagen.

/ritzau/

Mistanken om flere overgreb mod børn har fået det sydafrikanske politi til at anholde en dansk statsborger.

Offentliggjort Sidst opdateret