Danskerne er i høj grad uvidende om, hvordan der dømmes ved de danske domstole. Det viser en ny undersøgelse lavet af kriminolog Flemming Balvig.
I undersøgelsen står det klart, at 59 procent af danskerne synes, at forbryderne skal straffes hårdere. Men undersøgelsen viser også, at hvis danskerne selv skulle dømme i sager om alt fra vold og voldtægt til narko og økonomisk kriminalitet, ville de give gerningsmændene en langt mildere dom end domstolene gør i dag.
I en sag om narkotika, hvor en ustraffet person smugler 250 gram heroin ind i Danmark, vil domstolen vil give op til to et halvt års ubetinget fængsel. Danskernes dom falder ved første vurdering blot på op til seks måneders ubetinget fængsel, og efter lidt betænkningstid kræver danskerne slet ingen fængselsdom til narkosmugleren.
Det samme gør sig gældende i sager om grov vold, uagtsomt manddrab, økonomisk kriminalitet og trafikdrab, hvor danskernes domme er betydeligt lavere end rettens.
Kun i sager om voldtægt og pædofili nærmer danskernes strafudmåling sig den, der afsiges ved domstolene.
Set fra justitsminister Lars Barfoeds (K) skrivebord giver undersøgelsen af danskernes retsbevidsthed ikke grund til at ændre den retspolitiske kurs. Han henviser til, at regeringen efter en række stramninger nu vil satse mere på forebyggelse og resocialisering af bandemedlemmer og indsatte.
- Det er forebyggelsen, der skal satses på de kommende år. Så jeg mener at den balance, der er i retspolitikken, den matcher meget godt den stemning, der er i befolkningen, siger ministeren.
Resultatet af den nye undersøgelse vækker glæde hos retsordfører i Radikale Venstre, Lone Dybkjær.
- Vi har hele tiden ment, at hårdere straffe ikke løser problemerne, og det er da interessant, hvis befolkningen heller ikke folk går ind for det og måske forstår, at der skal en forebyggende indsats til, siger Lone Dybkjær.
/ritzau/
Seneste artikler
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker