Datter muligvis misbrugt 100 gange

Tre unge menneskers tragiske barndom er tirsdag blevet oprullet i Retten i Sønderborg.

En barndom, der har budt på adskillige seksuelle forhold mellem voksne og børn i en familie på fem personer med bopæl i Tinglev.

Ikke mindst parrets retarderede datter er blevet misbrugt.

- Så når vi snildt op på mere end 100 gange, lød det fra anklageren, statsadvokatassessor Jakob Nielsen, der regnede på tingene.

Det gjorde han på baggrund af de udtalelser, der meget usammenhængende kom fra moren til de tre børn, en nu 49-årig kvinde, der fortalte om mandens samvær med parrets fælles datter, mens hun stadig var under 15 år.

- De var nok sammen hver anden eller hver tredje dag, forklarede moren, der samtidig slog fast, at pigen selv ville - hun ønskede at prøve grænser, lød det.

- Det startede i 6. klasse, efter hun havde haft seksualundervisning. Hun ville hele tiden prøve grænser, og selv om jeg sagde til ham (manden, red.), at han skulle lade være, gjorde de det alligevel, men der var ikke tale om tvang, sagde kvinden.

Ifølge hende ville datteren også prøve pigesex, så derfor var også moren seksuelt sammen med pigen, ligesom moren erkendte at have samleje med de to drenge, hun har fra et tidligere forhold.

Disse samlejer fandt sted, mens drengene var mellem 12 og 15 år, men ifølge moderen ville de selv.

Familien boede på forskellige adresser i Tinglev, og de seksuelle forhold stod på over en årrække.

Manden erkendte sig delvis skyldig i nogle af anklagens punkter, men hans forklaring ventes først at komme frem i lyset, når sagen fortsætter torsdag, hvor der også er planlagt afhøring af børnene.

Sagen handler også om optagelse og visning af krænkende fotos af datteren, trusler mod vidner, overtrædelse af våbenloven og fyrværkeriloven.

Manden kræves idømt ikke under fire års fængsel, mens kvinden betegnes som retarderet og derfor kræves idømt en behandlingsdom.

/ritzau/

Usammenhængende forklaring fra mor, der er tiltalt for årelangt misbrug af sine børn i Tinglev. De ville selv, påstod den retarderede kvinde.

Offentliggjort Sidst opdateret