Deltagere i bildemonstration slap ikke for politiets blik
Politiet i Syd- og Sønderjylland havde bødeblokken fremme, da en bildemonstration lørdag fandt sted i Aabenraa. (Arkivfoto). Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Der blev registreret 31 brud på færdselsloven i forbindelse med en bildemonstration i Aabenraa i weekenden.
Trods rygter om det modsatte blev der ikke givet frit lejde til lovovertrædelser på vejene i Aabenraa i forbindelse med en bildemonstration lørdag.
Det skriver Syd- og Sønderjyllands Politi i en pressemeddelelse mandag morgen.
Her fremgår det, at politiet har registreret 31 sager om brud på færdselsloven.
- Politiet udsteder ikke fripas til lovovertrædelser, lyder det i meddelelsen mandag.
Der var ellers i weekenden forlydender på sociale medier om, at den sønderjyske politikreds havde lovet frit lejde til deltagerne i demonstrationen, der fandt sted lørdag eftermiddag.
Ifølge rygterne betød det, at alle kunne køre med i demonstrationen, selv om der ikke blev levet op til færdselsloven.
Men den slags aftaler indgår politiet altså ikke.
- Under demonstrationen blev bilister vinket ind på et kontrolpunkt på Vestvejen i Aabenraa, når patruljerne skønnede, at køretøjerne ikke overholdt færdselsloven, lyder det i pressemeddelelsen.
- De blev herefter kontrolleret af færdselspoliti og bilinspektører, og der blev ikke skelet til, om bilerne deltog i demonstrationen eller ej.
Indsatsen resulterede i 31 rapporter om overtrædelser af færdselsloven, 17 synsindkaldelser, ti kørekortsklip og en betinget frakendelse af kørekortet.
Det er mandag morgen ikke blevet gjort op, hvor mange der kørte for hurtigt i området lørdag.
Formålet med demonstrationen i weekenden var at gøre op med en forståelse af, at bilentusiaster er bøller og vanvidsbilister.
Politiet vurderede i weekenden, at cirka 250 biler deltog i optoget gennem Aabenraas gader.
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker