DF: Alarmerende tegn på terrorplaner

Dansk Folkeparti advarer om, at Danmark står over for en forstærket terrortrussel på grund af stater og organisationers "legitimering" af sådanne angreb.

- Det er meget glædeligt, at PET er så effektiv. Men det er alarmerende, at personer og grupper på den her måde planlægger terrorangreb mod Danmark, siger formanden for Folketingets retsudvalg, Peter Skaarup (DF).

- Og det er ekstra alarmerende, at vi ser tegn på, at det ikke bare er forvildede enkeltpersoner - amatører - men professionelle folk og grupper - ja endda stater som opfordrer til angreb på danske mål, siger Peter Skaarup.

Formanden for Folketingets retsudvalg henviser til, at det er kommet frem, at den syriske regering spillede en rolle i afbrændingen af den danske ambassade i Damaskus under Muhammedkrisen i februar 2006.

Ligesom han peger på, at den islamiske organisation Hizb ut-Tahrir senest har opfordret til væbnet modstand mod de vestlige styrker i Afghanistan.

- Det er alt sammen med til at legitimere brug af vold og angreb på danske mål - og dermed også de terrorangreb som vi nu ser, siger Peter Skaarup.

Formanden for Folketingets retsudvalg vil nu have justitsminister Lars Barfoed (K) til at redegøre for, om det danske terrorberedskab er godt nok, eller om der er brug for ændringer.

/ritzau/

Dansk Folkeparti advarer om, at lande og organisationer "legitimerer" terrorangreb på Danmark.

Offentliggjort Sidst opdateret