Dansk Folkeparti er tilfreds med, at Højesteret afstår fra fængsel og idømmer bøder i to prøvesager om knivbesiddelse.
- Vi glæder os over Højesterets dom, der ikke giver fængselsstraf til de to, der var anklaget for at bryde knivloven. Det vil danne præcedens. Vi har aldrig villet genere almindelige danskere, men forhindre flere knive i nattelivet, siger retsordfører fra Dansk Folkeparti Peter Skaarup.
Dansk Folkeparti var ellers fortaler for regeringens strammede våbenlov og princippet om, at det som udgangspunkt skal koste syv dages fængsel, første gang folk tages med kniv i det offentlige rum.
Men Peter Skaarup mener ikke, at Højesteret dermed har underkendt politikernes ønsker om minimumstraffe, fordi dommen tager hensyn til formildende omstændigheder.
Samtidig afviser han, at almindelige mennesker, der af den ene eller den anden årsag bærer kniv, bliver kriminaliseret af loven. Han hæfter sig ved, at i den ene af de to sager er der tale om, at en person henter en kammerat ved et diskotek, har to hobbyknive i sin bil, som han normalt bruger i forbindelse med sit arbejde på en tankstation.
- Og det er ok at straffe for, mener Skaarup.
- Han har gjort noget strafbart ved at have den kniv med, selvom han ikke skulle bruge den til arbejdsformål der, siger Peter Skaarup.
DF vil dog følge dommene på området.
- Vi vil ikke genere almindelige mennesker, men gribe ind overfor knive i nattelivet. Hvis ikke det er den linje, der bliver fulgt, så er vi klar til at justere loven, siger han.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned